Najbardziej skomplikowaną rzeczą przy robieniu sushi jest przygotowanie ryżu.
300 g ryżu przekładamy do naczynia, zalewamy wodą i płuczemy do momentu aż woda przestanie być mętna. Ryż odcedzamy. Odcedzony ryż przekładamy do rondla, dociskamy ryż do dna, zalewamy wodą, tak, żeby wody było więcej o 0,5 cm nad powierzchnią ryżu. Ryż gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 20 minut. ( Kiedy woda będzie się mocno gotować, zmniejszamy ogień, ale nie odkrywamy pokrywki, w dalszym ciągu gotujemy 10 minut). Następnie wyłączamy ogień pod garnkiem i ostawiamy na bok pod przykryciem na 10 minut. Mieszamy. Dodajemy zaprawę ↓
ZAPRAWA DO RYŻU
Na 100 g ugotowanego ryżu
1 łyżka octu ryżowego
1 łyżeczka cukru
szczypta soli
Ważne aby składniki były świeże, zwłaszcza gdy robimy wersje na surowo. Można też rybki, krewetki zgrilować, ja wolę surowe.
Nori umieścić przy dolnej krawędzi maty bambusowej. Ułożyć warstwę ryżu na nori pozostawiając
1 cm margines z góry i z dołu. Przy dolnej krawędzi ryżu rozsmarować cieniutką warstwę wasabi i ułożyć kawałki tuńczyka. Jeśli dajemy łososia, można według własnego smaku dodać serek Philadelphia, awocado, wasabi czy dodatkowo surimi. Zawinąć w taki sposób aby listki nori zamknęły ryż i składniki w środku rulonu, pozostawiając matę bambusową na zewnątrz. Na końcu można brzegi Nori zwilżyć wodą żeby lepiej się skleiły. Instrukcja zwijania sushi wraz z obrazkami powinna być na każdym opakowaniu sushi nori.
Zwykłe Nigiri robimy bez Nori. Wówczas na podłużną porcję ryżu nakładamy samą rybę lub krewetkę, można por rybką posmarować wasabi lub serkiem. I naprawdę, nie musi być idealnie równo zawinięte, choć ważne by mocno rolkę ścisnąć. Ważne, że z sercem i tak będzie pysznie!